Yaz Ayının Vazgeçilmezi Hal Hal

Halhal kullanımı ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde fazlasıyla yaygın bir aksesuardır. Tarihi binlerce yıl önceye dayanan halhal çoğunlukla kadın aksesuarı olarak biliniyor.

Anadolu’da tarla, bağ bahçede çalışan kadınlar çıngıraklı halhalları takarak yılan, akrep gibi zararlı hayvanları uzak tutmak için kullanmalarının yanı sıra çocuklarının izlerini sürüp, yerlerini kolayca bulabilmek için ayak bileklerine ses çıkartan halhallar takarlardı. İran’da M.Ö. olan dönemlerde tarihlenen kabartma figürlerinde halhallara rastlanmıştır. Özellikle Anadolu’da ve Güney Doğu Bölgelerinde halhal kullanımı çok yaygındır. Halhallar eski dönemlerde mermer, ağaç, deri ve metal gibi materyallerden elde edilerek yapılmaktaydı. İran ve Hindistan’da yayılmaya başlayan halhalın Mısır’da da hanedan öncesi dönemlerde kullanıldığını söylemek mümkün.

Halhal sadece kadınlar tarafından kullanılmamıştır. Farklı zamanlarda ve kültürlerde erkekler tarafından da kullanıldığı bilinmektedir. Hatta bunun için çok eski tarihlere gitmeye gerek yok. Çünkü Çorum/ Uğurludağ Resuloğlu Ören Yeri’nde yapılan kazılarda dört bin yıl öncesine ait mezarlıklardaki erkek iskeletlerinde halhallara rastlanmıştır.

Bu yaz aylarında vazgeçilmez haline gelen hal halları sizler için tasarladık. hemen mobil cihazlarınızdan ya da bilgisayarlarınızdan sitemize ulaşın. Modellerimizi inceleyin. Ülkemizin her yerinden sipariş verebilirsiniz. Kampanyalarımızdan, hediye seçeneklerimizden ve ücretsiz kargo uygulamalarımızdan yararlanabilirsiniz. Özel halhal modellerimizle, sertifikalı satışlarımızla ve şık hediye paketi formunda gönderimlerimizle sizlerleyiz.

Ürünlerimiz içerisinde yaz aylarında en çok tercih edilen halhal modellerimiz taşlı halhal modeli, gümüş halhal modeli ve altın halhal modellerimizdir. Tüm halhal modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir